V súčasnosti najpredávanejšie vonkajšie žalúzie sú označované písmenom Z. Ponúkajú komfort úplného tienenia vášho okna od prenikajúceho svetla a tiež odhlučnenia pri veterných podmienkach. Navyše si ich môžete prispôsobiť svojim požiadavkám: od ľubovoľnej farby, ktorá esteticky doplní okno, až po komfortné diaľkové ovládanie.

Technologický vývoj neobchádza ani segment tieniacej techniky. Preto sa aj pri týchto výrobkoch môžete stretnúť s riešeniami, ktoré posúvajú niekoľko rokov fungujúce žalúzie do zóny “zastaralé”. Moderné tieniace riešenie využíva lamely so špecifickým profilom označovaným písmenom “Z” kvôli vizuálnej podobe prierezu. Dôvodom tohto riešenia je schopnosť lamiel úplne do seba zapadať, takže slnečnému svetlu vytvárajú nepreniknuteľnú bariéru. Lamely majú aplikované tiež pozdĺžne tesnenia, ktoré okrem svetelnej hrádze vytvárajú aj zvukovú clonu. Tú oceníte najmä pri väčšom vetre.

Funkčná, praktická dekorácia

Správny výber tieniacej techniky vám pomôže nielen kontrolovať množstvo prenikajúceho svetla a zachovať intimitu domova, ale dokáže výrazne pomôcť v snahe udržať nižšie náklady na kúrenie v zime. Naopak, v lete určite oceníte izolačné schopnosti žalúzií pri opačnom prúdení tepla: uzavreté lamely vytvárajú tepelnú clonu a udržujú vaše výdavky na klimatizáciu o čosi nižšie. Žalúzie poskytujú túto dodatočnú vlastnosť po celý rok. Zaujímavá je aj ďalšia schopnosť tohto produktu. Farba žalúzií výrazne ovplyvňuje atmosféru v miestnosti odrazom slnečného svetla a dotvára tak (alebo mení) farebnú schému tvorenú interiérom danej izby. Atmosféru výrazne ovplyvňujú aj tiene, vrhané do miestnosti v závislosti od pozície slnka a polohy lamiel.

Vonkajšie žalúzie pohodlí interiéru

I keď sú vonkajšie žalúzie celkom logicky umiestnené v exteriéri, ovládať ich môžete pohodlne a viacerými spôsobmi zvnútra. Pokiaľ vám neprekáža lamely otáčať fyzicky a chcete ušetriť prostriedky na ďalšie vybavenie vašej domácnosti, bude vám zrejme vyhovovať najjednoduchší spôsob ovládania – kľukou. Môžete však zvoliť aj ďalší spôsob: vypínač je omnoho pohodlnejšia verzia a zároveň má stále priaznivú cenu. Poslednou alternatívou je pohodlné diaľkové ovládanie, s ktorým môžete žalúzie prestavovať každú chvíľku podľa vašich predstáv.

Moderná inštalácia

Ak sa chystáte vybrať si exteriérové žalúzie, ktoré chcete vhodne skombinovať s existujúcou vonkajšou architektúrou vášho domu či bytu, skúste do tohto procesu zakomponovať možnosť zaomietacieho boxu. Tento variant najskôr využijete buď pri projektovaní stavby, ešte pred jej realizáciou, alebo pred zateplením príbytku, prípadne pri opravách fasády. Box pre lamely schovaný pod omietkou vyzerá skutočne štýlovo a navyše je lepšie chránený pred vplyvmi počasia.
Pochopiteľne, ak kvôli inštalácii exteriérového tienenia nehodláte prerábať fasádu domu – čo by bolo skutočne nákladné – máte na výber druhú možnosť, ktorou je priznaný box. Jeho vhodne zvolená farba môže takisto slúžiť ako estetický doplnok a ukázať okoliu vaše estetické cítenie.