Ochrana pred chladom, taktiež pred vysokým teplom, izolácia od hluku z ulice – toto sú tie základné požiadavky na zasklenie našich okien. Aj vy uvažujete nad novými oknami a ešte stále nemáte jasno v tom, či zvoliť dvojsklo alebo trojsklo? Poradíme vám v našom článku.

Významnú úlohu pri výbere okien zohrávajú kritériá, ktoré zídu človeku zvyčajne na rozum ako prvé: cena ako faktor, ktorý limituje najmä pri násobení počtu okien jednotkovou cenou; priestupnosť tepla a teda strata vykúreného tepla, do ktorého ste investovali svoje prostriedky, je potom druhým rozhodovacím kritériom. Iste, svoju rolu zohráva aj estetické hľadisko. Pripomíname však, že zohľadniť treba omnoho viac faktorov, ktoré by mohli naoko jasnú voľbu zvrátiť. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich podrobnejšie.

Informujte sa u odborníkov

Hoci okná s dvojsklom často lákajú výhodnejšou cenou, určite odporúčame poradiť sa o ich vhodnosti s odborníkom (projektant, stavbyvedúci, technik či obchodný zástupca z oknárskej spoločnosti). Vo všeobecnosti sa už dvojsklo nepoužíva u novostavieb, kde sú predpísané hodnoty tepelnej priestupnosti a taktiež sa z praktických dôvodov odporúča trojsklo do obývaných priestorov, v ktorých sa zdržiavame počas väčšej časti dňa. Pri rekonštrukciách sa nemusíte obávať kombinácie dvojskla a trojskla – podľa toho, čo konkrétne miestnosti vyžadujú.

Výhody okien s dvojsklom

  • Cena za okná je nižšia – okná s dvojsklom majú nižšie náklady na výrobu v porovnaní s oknami s trojsklom, pretože vyžadujú menej materiálu, a taktiež sa pri výrobe spotrebuje menej energie.
  • Priepustnosť solárneho žiarenia – priestor za oknami môže byť vykurovaný pomocou pasívneho slnečného ohrevu, čo je výhodou najmä počas skorej jari a na jeseň. Zvýšená priepustnosť solárneho žiarenia môže tiež prispieť k vytvoreniu teplejšieho a svetlejšieho vnútorného prostredia.
  • Nižšia váha okenného rámu – dvojsklá majú menej vrstiev skla a menej materiálu v ráme, čo vedie k celkove nižšej hmotnosti v porovnaní s trojsklom. Nižšia hmotnosť okenných rámov uľahčuje ich manipuláciu a inštaláciu, čo môže zjednodušiť proces stavebných prác a znižovať náklady na pracovnú silu a v prípade potreby servisu nižšia váha okien značne uľahčuje celkovú manipuláciu..

Výhody okien s dvojsklom

  • Väčšia úspora nákladov na kúrenie v zime – trojsklá majú lepšiu tepelnoizolačnú schopnosť ako dvojsklá, pretože medzi vrstvami skla sú zvyčajne plyny s vysokou tepelnoizolačnou hodnotou, ako je napríklad argón. Táto vyššia izolačná schopnosť znižuje tepelné straty cez okná, čím sa znižuje potreba vykurovania budovy a s tým spojené náklady. Nižšie náklady na kúrenie v zime môžu dlhodobo viesť k významným úsporám v energetických nákladoch budovy. Vďaka lepšej tepelnej izolácii môžu byť okná s trojsklom súčasťou energeticky úspornejších budov a prispievať k celkovému zníženiu emisií skleníkových plynov.
  • Rosenie okien je eliminované – Rosenie okien je fyzikálny jav a môže mať viacero príčin, túto problematiku si však podrobne rozoberieme inokedy… Trojsklá dokážu minimalizovať kondenzáciu vlhkosti z vnútornej strany okna. Čím nižšia je hodnota Uw, tým je aj nižšie riziko, že okná sa budú rosiť. Do priestorov medzi sklami určite odporúčame použitie tzv. teplého rámika, ktorý znižuje tepelnú priestupnosť okien, a tým výrazne prispieva k eliminácii rosenia skiel. Vlhkostná izolácia okien s trojsklom tiež pomáha udržať vnútorné prostredie suchšie, čo znižuje riziko vzniku plesní a húb.
  • Pomáhajú udržať nižšiu teplotu pri letných vysokých teplotách – vďaka svojej vylepšenej tepelnej izolačnej schopnosti trojsklá minimalizujú prenikanie tepla z vonkajšieho prostredia do interiéru, čím udržiavajú nižšiu teplotu vnútri budovy a znižujú prehrievanie interiéru.

Veríme, že sa nám podarilo vniesť aspoň trochu viac svetla do problematiky zasklenia okien a že sme vám uľahčili rozhodovanie. V prípade akýchkoľvek doplňujúcich otázok vám naši pracovníci ochotne poradia.